Informácie uvdené na tejto stránke slúžia len na vzdelávacie účely a nemali by byť chápané ako lekárske odporúčania.

Koloidné produkty boli predávané ako výživové doplnky, prečo sú teraz ponúkané ako kozmetické výrobky?

Produkty obsahujúce prvky v koloidnej forme bolo možné predávať ako výživové doplnky. Ponúkané produkty sú stále tie isté ako predtým. Zmenila sa iba nálepka pre krajiny EU. Všade inde vo svete, vrátane krajiny pôvodu – USA, sa výrobky predávajú s pôvodnou nálepkou.

Reštriktívna politika EU v oblasti zdravia a výživy postupne obmedzuje slobodnú voľbu občanov pri výbere spôsobu stravovania, voľby alternatívnych možností liečby a udržiavania svojho vlastného zdravia, a pod. Na trh sa stále viac dostávajú predovšetkým geneticky modifikované potraviny a len chemicky pripravované lieky veľkých farmaceutických spoločností. Alternatívne výrobky, ako sú nemodifikované, „bio” pestované a pripravované potraviny, voľno predajné doplnky stravy, vitamíny, a pod. sú rôznymi reštriktívnymi opatreniami stále viac a viac obmedzované na trhu. Podľa nových smerníc Komisie Európskeho spoločenstva sa výrobky prvkov v koloidnej forme nemôžu užívať vnútorne (t.j. piť). Je možné ich použiť ako kozmetické prípravky, t.j. na vonkajšie použitie. Avšak veľký počet výskumov a štúdií (aj z dielne veľkých farmaceutických spoločností) zistilo a množstvo užívateľov na celom svete potvrdilo prospešnosť a bezpečnosť koloidných produktov aj pri užívaní ako výživové doplnky.

Sú tieto výrobky schválené FDA?

Výživové doplnky nevyžadujú schválenie zo strany FDA (U.S. Food and Drug Administration).

Kongres USA schválil zákon o zdraví a vzdelávaní o výživových doplnkoch (Dietary Supplement Health and Education Act – DSHEA) z roku 1994, ktorý definuje pravidlá platné pre doplnky stravy. Opatrenie DSHEA definuje doplnky stravy a potravinové prísady, vytvára nový rámec pre zaistenie bezpečnosti, načrtáva pravidlá pre materiály publikované na miestach, kde sa doplnky stravy predávajú, stanovuje používanie tvrdení o výživových hodnotách a prospechu, stanovuje označovanie na etiketách a ustanovuje FDA ako autoritu na zavedenie a kontrolu správnej výrobnej praxe. Zákon tiež požaduje vytvorenie Komisie na označovanie výživových doplnkov a Úradu pre výživové doplnky v rámci Národných inštitútov zdravia.

Podrobnosti o DSHEA je možné nájsť na stránkach FDA: www.cfsan.fda.gov/%7Edms/dietsupp.html

Podľa zákona (DSHEA), výrobca je zodpovedný za to, že jeho výrobky doplnkov stravy sú bezpečné. Na rozdiel od liekov, u ktorých musí byť dokázaná ich bezpečnosť a efektívnosť pre dané použitie, v zákone nie sú ustanovenia pre FDA o „schválení” výživových doplnkov ohľadom bezpečnosti alebo efektívnosti pred ich uvedením na trh. Podobne na rozdiel od liekov, výrobcovia a distribútori výživových doplnkov nie sú zo zákona povinný zaznamenávať, skúmať alebo hlásiť FDA žiadne hlásenia o zraneniach alebo chorobách, ktoré by mohli mať spojitosť s užívaním ich produktov. Podľa DSHEA, akonáhle je produkt uvedený na trh, padá zodpovednosť na FDA ukázať, že výživový doplnok „nie je bezpečný” predtým, ako urobia opatrenia na obmedzenie v používaní produktu alebo jeho stiahnutia z trhu.

Prehľad výživových doplnkov na webových stránkach FDA: www.cfsan.fda.gov/%7Edms/ds-oview.html

Aká je chuť produktu MesoSilver?

Chuť je veľmi subjektívna. Citlivosť na chuť sa môže výrazne líšiť v závislosti od nášho zdravia, stravy, životného štýlu a ďalších faktorov. Chuť sa môže meniť aj v priebehu času. Pre väčšinu ľudí MesoSilver chutí ako voda, čo znamená, že nemá žiadnu výraznejšiu chuť.

Ľudia s citlivejšími chuťovými pohárikmi budú cítiť v ústach mierne kovovú príchuť z dôvodu malého množstva iónov striebra prítomných v produkte MesoSilver. Často sa stáva, že noví používatelia MesoSilver vravia, že produkt nemá žiadnu chuť a o niekoľko týždňov alebo mesiacov neskôr začnú v ústach cítiť kovovú chuť a budú sa čudovať, prečo sa chuť produktu zmenila. V skutočnosti sa nezmenila chuť produktu, ale chuťové poháriky sa stali oveľa citlivejšie počas používania MesoSilver.

Kovovú chuť je možné minimalizovať tým, že dávka sa ihneď prehltne.

Pocit zhoršenia pred výsledným pocitom zlepšenia?

Herxheimerová reakcia je krátkodobá (niekoľko dní až týždňov) detoxikačná reakcie tela. Keď sa organizmus zbavuje toxických látok, nie je neobvyklé, že sa dočasne objavia rôzne chrípke podobné symptómy, ako napríklad bolesti hlavy, bolesti kĺbov a svalov, celková bolesť tela, bolesť hrdla, malátnosť, potenie, triaška, svrbenie, vyrážky, pocit na vracanie alebo iné príznaky.

Túto rekciu je možné minimalizovať pitím väčšieho množstva čistej vody, aby sa pomohlo čisteniu tela od toxínov. Viac informácií na: www.silver-colloids.com/Pubs/herxheimer.html

Medicínske rady

Iba lekári môže poskytovať medicínske rady. Nie sme lekári a preto Vám nemôžeme poskytnúť žiadne medicínske rady. Prosíme Vás, nežiadajte odpovede na otázky ohľadne symptómov, diagnóz, ochorení alebo iných stavov, ktoré by mohli byť považované za medicínske odporúčania.

Čo sa stane, keď koloid zamrzne?

Pravý koloid môže byť zmrznutím znehodnotený. Úplné zamrznutie produktu, ak ani malá časť nezostane v tekutej forme, spôsobí, že pôvodne rozptýlené častice klesnú na dno. Po rozmrazení, ak sa farba produktu zmení na číru ako voda, koloid je nevratne znehodnotený. To je viditeľné obzvlášť u MesoSilver a MesoGold, pretože tieto majú za normálneho stavu svoju prirodzenú farbu, zatiaľ čo MesoCopper a MesoZinc sú aj za normálneho stavu číre ako voda. Ak je farba normálna (t.j. ako bola pred zamrznutím), koloid je v poriadku. Produkty iónového striebra, ktoré obsahujú prevažne ióny striebra (rozpustené striebro) sa zmrazením neznehodnotia.

Je k dispozícii materiál v tlačovej forme?

Všetky dostupné informácie o produktoch sú dostupné na našich internetových stránkach. K niektorým produktom, napr. MesoSilver sú pribaľované aj malé brožúrky, ktoré obsahujú základné informácie o produkte, jeho použitie, dávkovanie, atď.

Sú tieto produkty predávané v obchodoch alebo lekárňach?

Áno. Produkty je možné zakúpiť v lekárňach a v niektorých obchodoch so zdravou výživou a prírodnou kozmetikou v rámci EU. Samozrejme nemôžeme zaručiť, že budú k dispozícii vo všetkých obchodoch či lekárňach. Spoločnosť DASOLA je dovozca a distribútor pre EU, preto požiadajte obchod alebo lekáreň v ktorých bežne nakupujete, aby objednali produkty od nás alebo od distribútorov liečiv, prípadne si objednajte produkty priamo na týchto stránkach.

Aká je doba skladovania Meso-koloidov?

Naše koloidné produkty, ktoré sú vyrobené z ušľachtilých kovov (striebro, zlato, platina, paládium a irídium) majú prakticky neobmedzenú dobu skladovania. Titán, hoci to nie je ušľachtilý kov, má taktiež neobmedzenú dobu skladovania.

Koloidné produkty vyrobené z ne-ušľachtilých kovov (t.j. meď a zinok) majú obmedzenú dobu použiteľnosti, obvykle 4 až 6 mesiacov po otvorení fľaše. Kyslík prítomný vo vzduchu sa po otvorení dostane do fľaše. To spôsobí, že kovové nano-častice začnú pomaly oxidovať, čím sa menia na ióny. Preto sa odporúča obsah fľaše spotrebovať v priebehu 4 mesiacov alebo skôr. Doba trvanlivosti neotvorenej fľaše je minimálne 3 roky.

Ako správne skladovať Meso-koloidy?

Neuskladňujte produkty v chladničke. Na zabezpečenie maximálnej doby použiteľnosti odporúčame:

 • neskladovať Meso-koloidy pri teplotách nad 26 °C (80 °F)
 • neskladovať produkty na priamom slnečnom svetle (produktom nevadí bežné denné svetlo)
 • nepite priamo z fľaše, odlejte si potrebné množstvo na lyžičku alebo do pohára
 • nelejte nespotrebovanú tekutinu späť do fľaše

Rôzne typy fliaš

Ten istý produkt môže byť k dispozícii v rôznych veľkostiach fľaše. V tom prípade ide vždy o ten istý produkt, nezávisle na objeme fľaše.

Ničí MesoSilver prospešné baktérie prítomné v tráviacom trakte?

U zdravého jedinca sa v tenkom čreve nachádza množstvo prospešných baktérií z kmeňa acidofilus, ktoré MesoSilver môže potenciálne zničiť, ak sa dostane dostatočne ďaleko v GIT (gastrointestinal) trakte. Predpokladá sa, že MesoSilver sa vstrebáva na začiatku tenkého čreva a preto sa nedostane tak ďaleko v GIT, aby mohlo poškodiť črevnú flóru.

U zdravého človeka, ktorého tenké črevo je v poriadku a správne osídlené prospešnými kmeňmi acidofilus, požitie koloidného striebra by nemalo spôsobiť žiadne negatívne následky. Avšak u jedincov, ktorých črevá sú poškodené v dôsledku rôznych stavov (kvasinky, divertikulitída, atď.) je vhodné podávať doplnky, ktoré obsahujú acidofilus. Výskyt kvasiniek je prirodzený v každom zažívacom trakte. U zdravého človeka tvoria kvasinky asi 5-10% celkovej flóry v zažívacom trakte a pokiaľ je acidofilus prevládajúcou zložkou v črevách, kvasinky sa nemôžu premnožiť.

Avšak ak niekto užíva jedne antibiotiká za druhými, tieto antibiotiká ničia kolónie baktérií acidofilus v tenkom čreve a kvasinky sa môžu veľmi rýchlo premnožiť. V dôsledku metabolických procesov kvasiniek vzniká kyslé prostredie, čo zase bráni rastu prospešnej črevnej flóry, acidofilus sa nemôže množiť a kvasinky získavajú ďalšiu prevahu. Teda čokoľvek s antibiotickým základom užívané počas dlhšieho obdobia môže potenciálne zničiť prospešnú črevnú flóru a tak umožniť rast kvasiniek. Stručne, čokoľvek, čo znižuje zdravú črevnú flóru, poslúži rastu kvasiniek.

Približne 50% populácie v Spojených štátoch má premnožené kvasinky, hoci väčšina o tom ani nevie (už dávno zabudli, aký bol ich zdravotný stav, keď mali zdravú črevnú flóru a všetky zdravotné ťažkosti pripisujú veku.) To znamená, že nie je možné sa spoliehať, že užívatelia našich produktov majú zdravú črevnú flóru pred začiatkom užívania našich produktov a to je potenciálne riziko, že koloidné striebro by mohlo ďalej prispieť k jej zhoršeniu. V praxi len veľmi málo užívateľov zaznamenalo ťažkosti v GIT ako výsledok užívania MesoSilver. Tí, ktorí veria, že došlo k zmene v ich GI trakte, by mali čas od času doplniť acidofilus užívaním doplnkov s ich obsahom, aby predišli ďalším možným ťažkostiam.

Môžu byť MesoSilver a MesoGold užívané spolu s inými liekmi?

Áno. MesoSilver a MesoGold nevykazujú žiadne interakcie s inými liekmi. Oboje, zlato aj striebro sú ušľachtilé kovy, čo znamená, že sa nezlučujú ľahko s inými látkami a netvoria s nimi zlúčeniny, a tak nemajú interakcie s liekmi, bylinkami, alebo inými doplnkami.

Môžu MesoSilver užívať deti?

Áno. Dávka by však mala byť upravená podľa hmotnosti dieťaťa. Dávkovanie jedna čajová lyžička na každých 30 kg (70 libier) telesnej hmotnosti je vo všeobecnosti prijateľné.

Môže byť MesoSilver podané domácim zvieratám alebo veľkým zvieratám?

Áno. MesoSilver je bežne podávané domácim aj veľkým zvieratám na mnohé infekcie, ako napríklad trichoficie, stafylokokové infekcie alebo očné infekcie.

Môžu byť rôzne Meso-koloidy užité naraz alebo v rovnakom čase?

Áno. Keďže Meso-koloidy sú všetky pravé koloidy, čo znamená, že to nie sú iónové roztoky, môžu byť užité naraz bez akýchkoľvek vzájomných interakcií.

Prečo sú Meso-koloidy dodávané v plastových fľašiach, keď mnoho iných spoločností tvrdí, že musí byť použité len sklo?

Pravé koloidy obsahujú častice, nie ióny a preto nevyžadujú sklenené fľaše.

Naše výrobky sú dodávané v plastových PET fliaš. PET je skratka pre polyetyléntereftalát, čo je forma polyesteru. PET fľaše sú bežne používané pre balenie nealkoholických nápojov, vody a ovocných štiav. Plastové PET fľaše sú v súčasnosti najrozšírenejšie obaly pre nápoje.

Výrobky, ktoré musia byť uskladnené v sklenených fľašiach sú celkom určite iónové produkty, nie pravé koloidy.

Prečo sú Meso-koloidy predávané v priehľadných fľašiach, nie vo fľašiach jantárovej alebo modrej farby ako mnoho iných výrobkov?

Meso-koloidy nie sú fotocitlivé.

Roztoky iónového striebra vyrábané pomocou generátorov sú fotocitlivé a v krátkom čase podliehajú znehodnoteniu, ak nie sú chránené pred viditeľným svetlom. Uskladnením vo fľašiach z tmavého skla je toto znehodnotenie spomalené. Najviac fotocitlivé produkty sú tie, ktoré boli vyrobené pomocou nízkonapäťového jednosmerného prúdu, často použitím niekoľkých 9 voltových batérií. Požiadavka na tmavú fľašu ukazuje na fotocitlivé, nestabilné roztoky. Iba výrobky s najnižšou kvalitou sú fotocitlivé.

Vysoko kvalitné produkty nie sú fotocitlivé a nevyžadujú tmavú fľašu.

Spôsobuje MesoSilver argýriu?

Nie, MesoSilver nespôsobuje argýriuArgýria je stav sfarbenia kože, keď koža dostane modro-šedú farbu ako dôsledok predávkovania určitými formami striebra. Je známe, že argýria je spôsobená užitím: 1) solí striebra (zlúčenín), ako napríklad dusičnanu strieborného, 2) vysokých koncentrácií iónového striebra, 3) produktov striebra s pridaním proteínov, nazývanými aj „proteínové striebro” alebo „mierne proteínové striebro”, 4) vdychovaním vysokých koncentrácií strieborného prachu, ktorý sa nachádza napríklad v strieborných baniach alebo prevádzkach na čistenie striebra. Aj keď niektorí takzvaní „experti” tvrdia, že všetky formy striebra spôsobujú argýriu, toto tvrdenie nie je pravdivé. Argýria nie je spôsobená užívaním pravého koloidného striebra, ktoré pozostáva z častíc striebra o rozmeroch nanometrov v čistej vode. Prečítajte si viac na: www.argyria.info

Môžu MesoSilver užívať dojčiace matky?

Nemáme žiadne vedecké štúdie, ktoré by preukázali, že MesoSilver je bezpečné pre dojčiace matky. Predpokladá sa však, že je bezpečné aj pre ženy počas dojčenia. Zatiaľ neboli zaznamenané žiadne negatívne účinky pre matky ani pre deti.

Je bezpečné užívať MesoSilver počas tehotenstva?

Nemáme žiadne vedecké štúdie, ktoré by preukázali, že MesoSilver je bezpečné počas tehotenstva. Predpokladá sa však, že je bezpečné aj pre tehotné ženy. Zatiaľ neboli zaznamenané žiadne negatívne účinky.

Sú MesoSilver alebo MesoGold toxické?

Nie. MesoGold aj MesoSilver sú vyrobené z ušľachtilých kovov a nie sú toxické. Pozrite si Kartu bezpečnostných údajov pri jednotlivých produktoch aj nasledujúcu otázku o ťažkých kovoch.

Čo sú ťažké kovy? Záleží na tom, koho sa opýtate!

Podľa Chemistry International Vol 23, No.6 November 2001 – „Ťažké kovy” – termín bez významu.

Počas posledných dvoch desaťročí sa termín „ťažké kovy” čoraz viac používa v rôznych publikáciách a právnych predpisoch týkajúcich sa chemických rizík a bezpečného používania chemických látok. Často sa používa ako skupinové meno pre kovy a polokovy (metaloidy), u ktorých hrozí kontaminácia a potenciálna toxicita. V právnych normách sa zároveň často uvádza aj zoznam ťažkých kovov, ktorých sa normy týkajú. Tieto zoznamy sa môžu v jednotlivých normách líšiť, prípadne sa tento termín používa bez upresnenia, o ktoré kovy ide. Inými slovami, termín „ťažké kovy” sa používa nedôsledne a nekonzistentne. Táto prax vedie k nejasnostiam pokiaľ ide o všeobecný význam pojmu. Nejednotné používanie termínu „ťažké kovy” iba odráža rozpor vo vedeckej literatúre. Je preto potrebné preskúmať používanie tohto pojmu s osobitným dôrazom na jeho vzťah k základnej chémii. Bez starostlivosti o vedecké základy je pravdepodobné, že chybná interpretácia bude brzdou v ďalšom bádaní, čo v konečnom dôsledku povedie k zlým právnym predpisom a všeobecne k chybným rozhodnutiam.

Def 1.) Všeobecná, bežne používaná definícia: Jeden z 23 chemických prvkov so špecifickou hmotnosťou (mierou hustoty) minimálne 5-krát vyššou ako voda.

Def 2.) Definícia podľa OSHA – Termín „ťažké kovy” všeobecne interpretovaný ako kovy, ktoré sa nachádzajú v periodickej sústave prvkov od skupiny IIA po skupinu VIA. Polokovy ako bór, arzén, selén a telúr sú často zahrnuté do tejto klasifikácie. V stopových množstvách sú tieto prvky nevyhnutné pre život. Avšak pri vyšších množstvách sa stávajú toxické, hromadia sa v biologických systémoch a predstavujú značné zdravotné riziko.

Def 3.) Často používaná definícia – Termín ťažké kovy sa vzťahuje na akýkoľvek kovový prvok s relatívne vysokou hustotou a ktorý je toxický, vysoko toxický alebo jedovatý pri malej koncentrácii. Príkladom ťažkých kovov sú ortuť (Hg), kadmium (Cd), arzén (As), chróm (Cr), tálium (Tl) alebo olovo (Pb).

Ťažké kovy sú nebezpečné, pretože majú sklon sa akumulovať v tkanivách. Napríklad morské živočíchy môžu konzumovať značne nebezpečnú formu ortuti, metyl ortuti. Keď ryby konzumujú tieto organizmy, metyl ortuti sa nevylúči, ale zostáva v tkanivách. Čim je ryba staršia a skonzumuje viac kontaminovaných organizmov, tým väčšie množstvo metylu ortuti sa nachádza v jej tkanivách. Keď je táto ryba skonzumovaná inou rybou, akumulovaný metyl ortuti je odovzdávaný ďalej v potravinovom reťazci, až sa nakoniec stáva sto až tisíc-násobkom svojej pôvodnej koncentrácie. Každý organizmus nachádzajúci sa na konci potravinového reťazca (ľudia, polárne medvede, a pod.), skonzumovaním takejto ryby čelia vážnym rizikám otravy ortuťou.

Viac o ťažkých kovoch na www.ilpi.com/msds/ref/heavymetal.html

Môžu MesoSilver alebo MesoGold spôsobiť otravu ťažkými kovmi?

Nie. Podľa niektorých definícií striebro je považované za ťažký kov, ale je to predovšetkým ušľachtilý kov. Ušľachtilé kovy sú zlato, striebro a 6 kovových prvkov zo skupiny platiny, do ktorej patria platina, ródium, paládium, ruténium, osmium a irídium. Pri užívaní ako výživový doplnok ušľachtilé kovy nespôsobujú otravu ťažkými kovmi.

Akumuluje sa striebro alebo zlato v orgánoch v tele?

Nie. Kovové častice obsiahnuté v MesoSilver a MesoGold sú vo forme častíc o veľkosti nanometrov. Tieto častice sa nehromadia v tkanivách ani orgánoch. Nanočastice sú z tela vylúčené spolu s inými odpadnými látkami v priebehu niekoľkých dní od požitia.

Čo môže spôsobiť, že sa MesoSilver zmení na tekutinu číru ako voda?

MesoSilver sa zmení na tekutinu číru ako voda ak je úplne zmrazený alebo kontaminovaný počas užívania. Na zamedzenie kontaminácie:

 • lejte len z fľaše von, nikdy nelejte obsah späť do fľaše
 • nedávajte nič do fľaše, ako napríklad vatové tyčinky, slamky a pod.
 • nepite priamo z fľaše
 • nedotýkajte sa vnútra uzáveru
 • nenamáčajte bavlnené tampóny priamo z fľaše

Keď sa farba zmení na číru, produkt sa nestáva nebezpečným, avšak stráca svoju efektívnosť.

Čo je príčinou vzniku viditeľných častíc v MesoSilver?

Vo fľašiach MesoSilver by po vyrobení nemali byť žiadne viditeľné častice. MesoSilver je koloidné striebro pozostávajúce z nanočastíc, ktoré sú príliš malé, aby boli viditeľné aj najsilnejšími optickými mikroskopmi. Avšak z rôznych dôvodov sa môžu tieto nanočastice zhlukovať a vytvoriť väčšie častice, ktoré sú viditeľné voľným okom. Tieto častice nie sú škodlivé a môžu byť prehltnuté bez toho, aby spôsobili nejaké problémy.

Možné príčiny vzniku zhlukov častíc:

 1. Vystavenie produktu nízkym teplotám alebo jeho čiastočné zamrznutie
 2. Kontaminácia produktu v dôsledku stavu životného prostredia. Nečistoty prítomné vo vzduchu sa môžu po otvorení dostať do fľaše, čo môže spôsobiť čiastočnú agregáciu častíc. To často vedie aj k zmene zafarbenia. Ak žijete v oblastiach, kde je možné vzduch „vidieť”, tak ovzdušie určite obsahuje značné znečistenie. Mnoho veľkých metropolitných oblastí má ovzdušie znečistené tak, že je možné ho „vidieť”.
 3. Kontaminácia produktu v dôsledku pitia priamo z fľaše alebo vkladania cudzích predmetov do fľaše, ako sú vatové tyčinky alebo slamky.

Na zamedzenie kontaminácie nikdy:

 • nepite priamo z fľaše
 • nevkladajte nič do fľaše (tyčinky, tampóny, slamky a pod.)
 • nelejte nič do fľaše

Akákoľvek z týchto kontaminácií môže spôsobiť vznik viditeľných zhlukov častíc. Avšak ani v tom prípade produkt nie je chybný a je stále bezpečný na užívanie.


Ďalšie otázky a odpovede na stránkach: www.silver-colloids.com/Papers/FAQ.html