Najstaršie záznamy o používaní zlata na účely liečenia pochádzajú z Alexandrie v Egypte. Pred viac ako 5000 rokmi Egypťania užívali zlato na očistenie mysle, tela a ducha. Verili, že zlato v tele pracuje ako stimulátor životnej sily a zvýšenia vibrácií na všetkých úrovniach.

Alchymisti v Alexandria vynašli „elixír” vyrobený z tekutého zlata. Verili, že zlato je mystický kov, ktorý predstavuje dokonalosť vecí a že prítomnosť zlata v tele oživuje, omladzuje a lieči množstvo ochorení a prinavracia mladosť a dokonalé zdravie.

Pred 4500 rokmi používali Egypťania zlato v zubárstve. Moderná archeológia odhalila pozoruhodné prípady dávneho používania zlata. Aj v súčasnosti je zlato stále považované za ideálny materiál v zubnom lekárstve a každoročne sa približne 13 ton zlata použije na výrobu zubných koruniek, mostíkov a umelých chrupov. Zlato je ideálne na tieto účely, pretože nie je toxické, je ľahko tvarovateľné, neopotrebuje sa, nekoroduje a nestráca lesk.

V stredovekej Európe boli veľmi populárne zlatom potiahnuté tabletky a „zlatá voda.” Alchymisti pridávali zlatý prášok do nápojov na „upokojenie boľavých končatín,” čo je jedným z prvých označení pre artritídu.

V čase renesancie, Paracelsus (1493-1541) – ktorý je považovaný za zakladateľa modernej farmakológie – vytvoril množstvo úspešných liekov z kovových minerálov, vrátane zlata. Paracelsus, jeden z najväčších alchymistov/chemikov všetkých čias, založil školu Iatrochémie, lekárskej chémie, čo je predchodca farmakológie.

V 20. storočí chirurgovia často implantovali kúsky zlata pod kožu v mieste zápalu kĺbov, ako sú kolená alebo lakte. Výsledkom bolo, že bolesť sa utíšila alebo úplne prestala.

V Číne sú regeneračná vlastnosti zlata stále uznávané. Roľníci varia ryžu spolu so zlatou mincou aby sa tento prvok znovu dostal do tela a exkluzívne čínske reštaurácie používajú 24-karátové zlaté lístky pri príprave jedál.

Koloidné zlato

Keď sa kovové zlato rozdelí na maličké častice (o veľkosti od 1 do 1000 nanometrov) a tieto častice sa rozptýlia v tekutine, produkt sa stáva koloidným zlatom. V tomto stave prináša nové vlastnosti vďaka zväčšenej hodnote povrchu prítomného zlata.

Koloidné zlato v čistom stave prvýkrát pripravil v roku 1857 významný anglický chemik Michael Faraday. Od vtedy bolo objavených množstvo zaujímavých možností využitia „aktivovaného zlata.”

V 19. storočí bolo koloidné zlato bežne používané v USA na liečenie alkoholizmu (vtedy nazývanom dipsománia, definovanom ako nekontrolovateľná túžba po alkohole). V súčasnosti sa používa na zníženie závislosti na alkohole, kofeíne, nikotíne a cukrov.

Už od roku 1885 sú v USA známe schopnosti zlata na liečenie srdca a na zlepšenie krvného obehu. A zlato je stále požívané na liečenie artritídy už od roku 1927.

V Európe už viac ako 100 rokov sa úspešne predávajú zlatom potiahnuté tabletky a „zlatá voda.”

V júli 1935 uverejnil M.D. Edward H. Ochsner B.S., F.A.C.S. v časopise Clinical, Medicine & Surgery článok „Použitie koloidného zlata pri neoperovateľnej rakovine”, kde napísal: „Keď je stav už beznádejný, koloidné zlato pomáha predĺžiť život a vytvára život omnoho znesiteľnejším, pacientovi aj jeho okoliu, pretože skracuje obdobie terminálnej kachexie (celková fyzická upadnutosť a podvýživa vznikajúca pri chronických ochoreniach) a značne znižuje bolesť a potrebu narkotík vo väčšine prípadov.”

Moderné použitie

V súčasnosti sa použite zlata v medicíne značne rozšírilo. V chirurgii sa používa na opravu poškodených ciev, nervov, kostí a membrán. Používa sa taktiež pri liečbe rôznych foriem rakoviny. Injekcie mikroskopických zlatých guľôčok spomaľujú rakovinu prostaty u mužov. Ženy trpiace rakovinou vaječníkov sú liečené koloidným zlatom, laser používajúci výpary zlata zase pomáha vyhľadať a zničiť rakovinové bunky bez poškodenia zdravých susedných buniek.

Denne chirurgovia používajú zlaté nástroje pri čistení koronárnych artérií a zlatom potiahnutý laser prináša nový život pacientom s neoperovateľnými srdcovými postihnutiami a tumormi.

Zlato sa stalo dôležitým biomedicínskym prvkom pri vedeckom skúmaní toho, prečo sa telo správa tak ako sa správa. Pripojením molekulárneho markeru k mikroskopickému kúsku zlata vedci dokážu sledovať jeho pohyb v tele. Pretože zlato je ľahko sledovateľné pod elektrónovým mikroskopom, vedci môžu sledovať reakcie v jednotlivých bunkách.

Niektorí výskumníci dávajú zlato do DNA na študovanie hybridných genetických materiálov v bunkách. Ďalší ho používajú na určenie toho, ako bunky reagujú na toxíny, teplo a fyzický tlak. Pretože zlato je biologicky neškodné, biochemici ho používajú na vytváranie zlúčenín s bielkovinami na tvorbu nových, život zachraňujúcich liekov. Zlato je dlho známe svojim priamym pôsobením na činnosť srdca a na zlepšenie krvného obehu. Je prospešné pri regenerácii stagnujúcich orgánov, špeciálne mozgu a tráviaceho traktu, je používané v prípadoch upchania žliaz a nervov a pri slabej koordinácii.

Mechanizmus tepelnej regulácie tela je obnovený pomocou zlata, predovšetkým v prípadoch prechladnutia, návaloch tepla a nočnom potení.

Koloidné zlato má vyrovnávací a harmonizujúci účinok na všetkých úrovniach tela, mysle a vedomia. Používa sa na zlepšenie duševnej úrovne a emočného stavu. Boli zaznamenané pocity zvýšenia energie, vôle, pozornosti a libida.

Podľa mnohých štúdií, koloidné zlato zvyšuje úroveň pozornosti a schopnosť koncentrácie. Koloidné zlato posilňuje duševné funkcie zvyšovaním vodivosti medzi nervovými ukončeniami v tele a mozgom.

Zlato je čistý prírodný  minerál, ktorý je ne-toxický, nie sú známe žiadne interakcie s inými liekmi a je dobre znášaný ľudským organizmom.

Tieto čarovné liečivé účinky zlata sú opäť pomaly znovu objavované. Súčasní vedci a lekári odhaľujú to, čo vedeli už ľudia starovekých civilizácií, že: zlato je skutočne drahocenný kov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *