Popálenina je poškodenie tkaniva, ktoré bolo vystavené nadmernej teplote, chemikáliám, elektrine alebo rádioaktívnym materiálom. Striebro – koloidné aj iónové v roztoku – má silné anti-bakteriálne účinky. Je to spoľahlivo uverené počas posledných viac ako 1OO rokov.

Vďaka anti-bakteriálnym účinkom striebra, koloidné striebro má veľmi dobré vlastnosti na zabránenie infekciám pri popáleninách.

Striebro je používané už tisícky rokov na liečenie aj prevenciu. Liečenie poranení striebrom bolo bežné v rokoch okolo 1800 až do polovice 20. storočia, kedy sa masívne rozšírilo používanie antibiotík. Avšak striebro má v medicíne stále svoje uplatnenie. V nemocniciach používajú striebro na liečenie jaziev a poranení predovšetkým v prípade ťažko hojacich poranení. Katéter je potiahnutý striebrom na zabránenie infekcie a voda je taktiež čistená striebrom. V súčasnosti striebro prichádza na trh takzvaných doma používaných liečiv.

Na ľahké popáleniny môže byť koloidné striebro aplikované povrchovo po vyčistení rany mydlom a studenou vodou a po citlivom vysušení. Na zabránenie infekcie je povrchové aplikovanie koloidného striebra vhodné pri pľuzgieroch a otvorených popáleninách.

Rozdelenie popálenín

Ošetrovanie popálenín závisí od hĺbky, rozsahu a miesta postihnutia. Hĺbka popálenín môže byť prvého, druhého alebo tretieho stupňa. Popáleniny prvého stupňa sú povrchové, ako napríklad bežné popáleniny spôsobené slnkom. Koža je červená a citlivá až bolestivá na dotyk. Popáleniny druhého stupňa sú podobné ako u prvého stupňa, ale poškodenie je hlbšie, koža je horúca a bolesť je omnoho intenzívnejšia. Pri popáleninách tretieho stupňa je pokožka úplne zničená, biela a necitlivá.

Odhliadnuc od typu popálenín, výsledkom je prítomnosť tekutiny a zápalu v mieste a okolo poranenia. Navyše, je potrebné zdôrazniť, že koža je prvým stupňom obrany tela voči infekciám spôsobených mikroorganizmami. Poranenie kože preto znamená zvýšené riziko infekcie jednak v rane ale aj vnútorne, pod ranou.

Aký je význam veľkosti postihnutého miesta?

Okrem intenzity je dôležitý aj rozsah postihnutého miesta. To sa zvyčajne meria v percentách veľkosti popálenej plochy. Koža slúži ako ochrana pred vonkajším prostredím a bez nej je pacient vystavený infekcii a strate tekutín. Popáleniny, ktoré pokrývajú viac ako 15 % celkovej plochy tela, môžu viesť k šoku a vyžadujú si hospitaziláciu.

Ako významné je miesto postihnutia?

Miesto popálenia je ešte dôležitejšie ako faktory spomenuté vyššie. Popáleniny krku, nosa alebo úst si vyžadujú zvýšenú starostlivosť o dýchacie cesty pacienta, pretože opuchliny môžu znamenať priame ohrozenie života. Spálené tkanivá sa stiahnu a môžu spôsobiť poškodenie hlbších štruktúr. Popáleniny očí si vyžadujú rýchlu špeciálnu pozornosť.

Bežná prax pri popáleninách

Pracovníci na ošetrovniach popálenín už dlho vedia, že namočenie obväzov v nízkej koncentrácii koloidného striebra potlačí infekciu, doslova to zachráni pacientovu kožu. Vo vážnych prípadoch to môže zachrániť ich život. Pracovníci na ošetrovniach to vedia a striebro je už dlhý čas používané ako proti infekčné činidlo v obväzoch alebo v iných lekárskych pomôckach po celom svete, napr. v Rusku, Číne, Japonsku alebo v Nemecku.

Použitie koloidného striebra v obväzoch na popáleniny

Použitím pravého koloidného striebra, ktorého obsah je tvorený prevažne nano-časticami striebra, je veľmi jednoduché si vyrobiť vlastné strieborné obväzy doma. Namočte obväz do koloidného striebra a obväz vysušte. Nano-častice striebra sa impregnujú do obväzového materiálu a poskytnú anti-bakteriálne účinky po aplikovaní obväzu na ranu. V prípade menších poranení, kvapnite niekoľko kvapiek koloidného striebra na obväz. Môžete nechať obväz vyschnúť, alebo ho môžete aplikovať ihneď aj keď je ešte stále vlhký. Rovnako na väčšie rany sa môže aplikovať ešte vlhký obväz napustený koloidným striebrom. Koloidné striebro urýchli hojenie rán a zmenší veľkosť jazvy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *