Striebro – koloidné aj iónové v roztoku – má silné anti-bakteriálne účinky. To je spoľahlivo uverené počas obdobia posledných viac ako 1OO rokov.

Preto niektoré spoločnosti začali už vyrábať aj obväzy s obsahom striebra.

Striebro je používané už tisícky rokov na liečenie aj prevenciu. Liečenie poranení striebrom bolo bežné v rokoch okolo 1800 až do polovice 20. storočia, kedy sa masívne rozšírilo používanie antibiotík. Avšak striebro má v medicíne stále svoje uplatnenie. Práve narodeným deťom sa oči ošetrujú striebrom na zabránenie infekcií. V nemocniciach používajú striebro na liečenie jaziev a poranení predovšetkým v prípade ťažko hojacich poranení. Katéter je potiahnutý striebrom na zabránenie infekcie a voda je taktiež čistená striebrom. V súčasnosti striebro prichádza aj na trh takzvaných doma používaných liečiv.

Striebro je už začlenené priamo do materiálu niektorých nových obväzov. Tie môžu byť použité na ošetrenie rezných alebo tržných rán a popálenín. Spolu s týmito obväzmi by sa nemali používať ďalšie anti-bakteriálne spreje alebo mastičky, pretože tie môžu zamedziť liečivým účinkom striebra. Hoci výskumníci aj profesionálny lekári už hovoria o „super-mikróboch”, t.j. mikróboch, ktoré sa stali rezistentnými voči antibiotikám, zdá sa, že baktérie nie sú schopné si vytvoriť rezistentnosť voči striebru. Striebro reaguje s mikróbmi tromi rôznymi spôsobmi: pôsobením na bunkové membrány, zabudovaním do DNA bunky a blokovaním metabolizmu baktérie. Znižuje rast stoviek rôznych typov baktérií, vrátane niektorých, ktoré nereagujú na bežné farmaceutické anti-bakteriálne liečivá. Pretože striebro blokuje rast a rozšírenie mikroorganizmov rôznymi metódami, je pre baktérie ťažké vybudovať si voči striebru rezistenciu. Na rozdiel od iných kovov, striebro nie je škodlivé pre človeka, iba pre mikróby. Nie je ani návykové a je veľmi ťažké sa ním predávkovať. V praktickom živote sa používa už tisícky rokov, a navyše posledné vedecké štúdie na ľuďoch aj zvieratách ukázali, že rany ošetrované striebrom sa hoja rýchlejšie v porovnaní s ranami ošetrovanými bez striebra.

Strieborné prísady sú pravidelné používané v nemocničných zariadeniach na zabránenie infekcií pri rozsiahlych ranách a popáleninách. Teraz už aj domáci zákazníci môžu užívať obväzy prvej pomoci vďaka výrobkom ako je Curad® Silver Bandage. Curad® Silver Bandages používa striebro v obväzovom materiáli, ktoré potom pôsobí ako prírodné antibiotikum. Laboratórne testy ukázali, že pôsobením striebra počas 24 hodín sa znížil rast takých baktérií ako sú Staphylococcus aureus, E. coli, E. hirae alebo Pseudomonas aeruginosa.

Lekári v mnohých nemocniciach skúšajú nové typy obväzov obsahujúcich striebro. Očakávajú, že tieto nové obväzy skrátia liečbu a znížia bolesť pacientov.

V súčasnosti lekári používajú masti na báze sulfadiazinu striebra na pokrytie rán, pretože striebro potláča baktérie. V tom prípade ale väčšina poranení vyžaduje čistenie a opätovné previazanie každých 12 hodín, čo je bolestivé. Bolesť je spôsobená vystavením vzduchu. Nové „strieborné” obväzy si vyžadujú previazanie každých 24 hodín, čím sa na polovicu zníži utrpenie.

Lekári skúšajú nové obväzy na pacientoch s popáleninami druhého stupňa na Vanderbilt University Medical Center v Nashville, Shriners Children’s Hospital v Sacramente, Johns Hopkins v Baltimore, Parkland Memorial Hospital v Dallase, L.A. County Medical Center v Los Angeles, Tampa Bay Regional Burn Center v Tallahassee a ďalších nemocniciach a medicínskych zariadeniach.

Bežná prax na ošetrovniach

Pracovníci na ošetrovniach popálenín už dlho vedia, že namočenie obväzov v nízkej koncentrácii koloidného striebra potlačí infekciu, doslova to zachráni pacientovu kožu. Vo vážnych prípadoch to môže zachrániť ich život. Pracovníci na ošetrovniach to vedia a striebro je už dlhý čas používané ako proti infekčné činidlo v obväzoch alebo v iných lekárskych pomôckach po celom svete, napr. v Rusku, Číne, Japonsku alebo v Nemecku.

Použitie koloidného striebra v obväzoch na popáleniny

Použitím pravého koloidného striebra, ktorého obsah je tvorený prevažne nano-časticami striebra, je veľmi jednoduché si vyrobiť vlastné strieborné obväzy doma. Namočte obväz do koloidného striebra a obväz vysušte. Nano-častice striebra sa impregnujú do obväzového materiálu a poskytnú anti-bakteriálne účinky po aplikovaní obväzu na ranu. V prípade menších poranení, kvapnite niekoľko kvapiek koloidného striebra na obväz. Môžete nechať obväz vyschnúť, alebo ho môžete aplikovať ihneď aj keď je ešte stále vlhký. Rovnako na väčšie rany sa môže aplikovať ešte vlhký obväz napustený koloidným striebrom. Koloidné striebro urýchli hojenie rán a zmenší veľkosť jazvy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *