Iónové zlato  je to, čo niektorí výrobcovia volajú ne-koloidné zlato. Monoatomárne zlato  je ďalší názov, ktorý používajú niektorí výrobcovia na označenie svojich produktov iónového zlata. Iónové zlato  je vo vode rozpustená soľ zlata. Soli zlata musia byť vodou rozpustné  aby vytvorili iónové zlúčeniny.

Laboratórne testy produktov označených ako iónové zlato  ukázali, že v skutočnosti je to chlorid zlatavo vode rozpustná soľ zlata. Niektorí výrobcovia, aby sa vyhli označeniu chlorid zlata  tvrdia, že ich produkty iónového zlata sú hydroxid zlata. Avšak hydroxid zlata je soľ, ktorá je vo vode nerozpustná, čím sa stáva ich označenie vedecky nemožným!

Viac detailov o rozpustnosti iónov je na stránke: pravidlá rozpustnosti.

Ďalej opísaný chloridový test ukázal, že produkty označené ako iónové zlato a hydroxidy zlata sú naozaj chloridy zlata. Je dôležité poznamenať, že označenie chlorid zlata nikdy neuvidíte na etikete takéhoto produktu, čo je porušenie zákona o označovaní výrobkov. Dôvodom je, že chlorid zlata je známy ako potenciálne toxický pre ľudský organizmus.

Chlorid zlata je neurotoxín. Definícia: Neurotoxín je toxická látka, ktorá obmedzuje, poškodzuje, alebo ničí tkanivá nervového systému, predovšetkým neuróny, t.j. bunky centrálnej nervovej sústavy.

Je známe, že chlorid zlata spôsobuje ochorenie zvané periférna neuropatia. Periférna neuropatia je poškodenie periférnych nervov, rozsiahlej komunikačnej siete, ktorá je zodpovedná za prenos informácie z mozgu a miechy do ostatných častí tela. Jednou z mnohých príčin tohto ochorenia sú neurotoxíny, ako je chlorid zlata, ktoré vytvárajú spoločné symptómy, ako sú slabosť, znecitlivenie, parestézia (abnormálne pocity ako je pálenie, šteklenie, pichanie alebo mravčenie) a bolesť v ramenách, rukách, nohách a chodidlách. Vo veľkom počte prípadov sú príčiny neznáme.

Čo sú ióny kovových prvkov?

Kovový ión je atóm, ktorému chýba jeden alebo viac elektrónov, čím sa stáva kladným iónovým nábojom. Pretože takéto ióny sú pri elektroforéze priťahované ku katóde, nazývajú sa katódové ióny, alebo katióny. Podobne, ióny so záporným nábojom sú pri elektroforéze priťahované k anóde, a nazývajú sa anódové ióny, alebo anióny.

Keď sú kovové katióny prítomné v roztoku, kladný náboj katiónu musí byť vykompenzovaný rovnako veľkým záporným nábojom – aniónom. Preto, ak sú v roztoku prítomné katióny, musia byť prítomné aj anióny. Výsledkom musí byť roztok, ktorého celkový náboj je vždy nulový.

Čo je iónové zlato?

Iónové zlato  je roztok, ktorý obsahuje katióny zlata spolu s nejakými aniónmi. Roztok iónového zlata sa vytvorí, keď sa vodou rozpustná soľ zlata rozpustí vo vode.

Iónové zlato nie je to isté ako kovové zlato. Kovové zlato nie je vo vode rozpustné, zatiaľ čo iónové zlato vo vode rozpustné je. Povedané technicky, ión zlata je atóm zlata, ktorému obvykle chýbajú tri elektróny a označuje sa Au+3 alebo zlato(III). Sú to práve elektróny na vonkajšej dráhe, ktoré určujú fyzikálne vlastnosti látky. Preto ak odoberieme atómu zlata tri elektróny, vznikne ión zlata, ktorý je vo vode rozpustný. V tejto iónovej forme bude zlato reagovať s ostatnými látkami, čo znamená, že bude vytvárať zlúčeniny. Naproti tomu, kovové zlato je stabilné a bežne sa nespája s inými látkami.

Vo vode rozpustné zlato

Roztok iónového zlata vždy obsahuje katióny zlata spolu s nejakými aniónmi. Keď sa voda vyparuje, katióny zlata sú nútené sa spájať s prítomnými aniónmi a vytvárajú tak zlúčeninu zlata (soľ). Jasne povedané, táto zlúčenina zlata musí byť rozpustná vo vode. Existuje len obmedzené množstvo solí zlata, ktoré sú rozpustné vo vode. Chlorid zlata je najbežnejšia vo vode rozpustná zlúčenina zlata, pretože je najľahšie vyrobiteľná. Preto ak anión v roztoku iónového zlata nie je bližšie špecifikovaný, je logické predpokladať, že sa jedná o chlorid zlata.

Test prítomnosti chloridu zlata

Na potvrdenie toho, že roztok je chlorid zlata, je potrebné dokázať, že katión je zlato a anión je chlór. Prítomnosť katiónu zlata môže byť stanovená použitím atómovej absorpčno-emisnej metódy, alebo použitím iónovej selekčnej elektródy (ISE). Ktorýkoľvek z týchto testov vyžaduje zariadenie dostupné v bežných testovacích laboratóriách. Predpokladajme, že prítomnosť katiónu zlata bola dokázaná, potom je potrebné vykonať len kvantitatívny test obsahu chloridu.

Jednoduchý test prítomnosti chloridu – Tento jednoduchý test ukáže, či testovaný produkt, označený ako iónové zlato je skutočne chlorid zlata. Nalejte malé množstvo roztoku iónového zlata do čistého skleneného pohára a pridajte jednu kvapku 1% roztoku dusičnanu strieborného. Ak sa v kvapaline vytvorí biely oblak, produkt určite obsahuje chlór. Tento biely oblak je chlorid strieborný, nerozpustná soľ, ktorá sa vytvorí, keď sa ióny striebra (z dusičnanu strieborného) zlúčia s iónmi chlóru (prítomnom v iónovom zlate). Prítomnosť chloridu strieborného dokazuje, že testovaný roztok je chlorid zlata.

U všetkých produktov predávaných ako iónové zlato, ktoré boli testované v laboratóriu Colloidal Science Laboratory, Inc. bolo dokázané, že sú chloridom zlata.

Prečo je to dôležité?

Skúste si na internete vyhľadať dokument – Karta bezpečnostných údajov – KBÚ  (Material Safety Data Sheet – MSDSchloridu zlata. Pozrite si sekciu Ohrozenie zdravia (Health Hazard Data), kde sa píše: Požitie – Vyhľadajte okamžitú lekársku pomoc.

Tu je KBÚ chloridu zlata . Je preto ľahké pochopiť, prečo produkty iónového zlata nie sú pravdivo označované, že obsahujú chlorid zlata. Je zaujímavé, že sú to tí istí výrobcovia, ktorí prekrucujú pravdu falošnými tvrdeniami, že iónové zlato je bezpečné a koloidné zlato je toxické, avšak nie sú schopní uviesť žiadne dôvody na podporu svojho tvrdenia.

Ak máte záujem o viac technických aspektov a chcete porozumieť použitým termínom, odporúčame stránku definícia pojmov.

Prečo existuje tak veľa produktov iónového zlata?

Je to preto, lebo vyrobiť iónové zlato je neskutočne jednoduché. Produkty predávané ako iónové zlato sú naozaj chlorid zlata. Chlorid zlata je vo vode rozpustná soľ zlata, čo znamená, že roztok chloridu zlata môže byť jednoducho pripravený rozpustením chloridu zlata vo vode. To je asi také zložité, ako rozpustenie kocky cukru v pohári vody. To v žiadnom prípade neznamená, že všetci výrobcovia iónového zlata to robia týmto spôsobom, to len znamená, že to môže byť takto pripravené. Inou metódou výroby tohto produktu je rozpustenie kovového zlata v kyseline zvanej lúčavka kráľovská (Aqua Regia). Lúčavka kráľovská je zmes kyseliny chlorovodíkovej a kyseliny dusičnej. Po rozpustení kovu je roztok vystavený vysokej koncentrácii ozónu, ktorý oxiduje zvyšnú kyselinu a vo výslednom roztoku zostanú len katióny zlata a anióny chlóru. Väčšina roztokov solí kovov, ktoré sa predávajú ako výživové doplnky sa vyrábajú týmto spôsobom. Vo všeobecnosti, iónové roztoky, ktoré obsahujú katióny iných kovov a rôzne anióny, môžu byť vyrobené použitím inej kyseliny a iného kovu.

Čo to všetko znamená?

To znamená, že produkty ponúkané ako iónové zlato sú v skutočnosti chlorid zlata, a že chlorid zlata by nemal byť užívaný ako výživový doplnok, pretože je to potenciálne nebezpečná látka. Pre naozaj bezpečné výživové doplnky zlata, ktoré neobsahujú ióny, je jedinou voľbou vysoko kvalitné pravé koloidné zlato, pozostávajúci z častíc zlata o veľkosti nanometrov.

MesoGold je pravé koloidné zlato. Obsah zlata v produkte MesoGold je 100% vo forme častíc čistého zlata o veľkosti nanometrov. MesoGold neobsahuje žiadne ióny zlata.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *